یکشنبه, ۶ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-26
کد خبر: 71912 |
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱ | ارسال توسط :
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

وزیر خارجه روسیه امروز( پنجشنبه) میزبان همتای سعودی خود در مسکو بود.

امتیاز دادید؟(سمت چپ بیشترین)

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در مسکو، پایتخت این کشور با فیصل بن فرحان، همتای سعودی‌اش دیدار و رایزنی کرد.

وی در این دیدار تاکید کرد که همه وزارتخانه‌های ذیربط در زمینه تقویت همکاری‌های میان دو کشور در تماس دائمی هستند. روسیه تداوم هماهنگی متقابل و همیشگی در سطح وزارتخانه ها و نهادهای دولتی به ویژه در زمینه اقتصاد و تجارت را مهم می‌داند و همواره توافق درباره گام‌های مناسب برای تحکیم این همکاری دوجانبه وجود دارد.

لاوروف از اهتمام فزاینده عربستان به حل و فصل مسائل منطقه‌ای و بین المللی استقبال و ابراز امیدواری کرد که امروز بر سر گام‌های بیشتری در این زمینه توافق صورت  گیرد.

همچنین وزیر خارجه عربستان از همتای روس خود بخاطر میزبانی خوب و استقبال گرم قدردانی و تاکید کرد که همواره روابط دو کشور دوست عربستان و روسیه شاهد مسائل جدیدی است و ما همواره تلاش می‌کنیم که این روابط  را توسعه و گسترش دهیم.

بن فرحان هماهنگی موجود در زمینه های مختلف به ویژه در خصوص روابط مشترک و مقابله با چالش‌های بین المللی را ستود.

وزیر خارجه عربستان گفت: ما امروز این نشست را بر اساس تاریخ طولانی روابط متمایز میان دو کشور برگزار می‌کنیم و امیدواریم که این مذاکرات و همکاری مستمر میان مسئولان دو کشور در یکپارچه سازی دیدگاه‌ها، حمایت از روابط دوجانبه میان دو کشور در زمینه‌های گسترده‌تر و مطابق با دستورات رهبران دو کشور سهیم باشد.

اوکراین

 وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرد که وی و سرگئی لاوروف در مورد بحران اوکراین و پیامدهای آن بر کشورهای در حال توسعه گفتگوهای سازنده‌ای انجام دادند و بر موضع سعودی در حمایت از همه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در یافتن راه حل سیاسی برای بحران و هر چیزی که به صلح می‌رسد و به دلیل پیامدهای آن، رنج را متوقف می‌کند.تاکید کرد.

فیصل بن فرحان گفت: عربستان سعودی به تلاش برای برقراری گفتگو بین روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد. ما همیشه به دنبال ارائه حمایت برای حل این بحران [در اوکراین] هستیم و آماده همکاری با همه طرف‌ها برای یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز هستیم و در گذشته ابتکارات خاصی را مطرح کرده‌ایم، از جمله در رابطه با تبادل زندانیان. ما به بحث در مورد فرصت های بیشتر برای تسهیل گفتگو بین طرفین ادامه خواهیم داد. لاوروف به نوبه خود گفت که روسیه از نقش عربستان سعودی در تبادل زندانیان اخیر با اوکراین تمجید می کند.

فیصل بن فرحان  تصریح کرد: وضعیت اوکراین به شکل گسترده‌ای بر امنیت و ثبات جهانی تأثیر می‌گذارد و من با وزیر خارجه درباره این موضوع صحبت کردم.
وی ادامه داد:  تلاش‌های مستمری برای آغاز روند سیاسی میان طرف‌های یمنی از طریق سازمان ملل وجود دارد. اولویت آتش‌بس و سپس آغاز گفت‌وگو است. من وارد هیچ جزئیاتی نخواهم شد.
لاوروف گفت:ما در این نشست درباره بحران اوکراین صحبت کردیم و از رویکرد متوازن عربستان در قبال بحران ، تلاش‌های آن در فرایند تبادل اسرا و همچنین دستیابی به توافقات درباره انرژی در چارچوب گروه اوپک پلاس قدردانی می‌کنیم.
لاوروف ادامه داد:  روسیه از همه تلاش‌هایی که می‌تواند به گفتگوی واقعی بیانجامد استقبال می‌کند و تا این لحظه تمایلی از سوی طرف اوکراینی نسبت به این موضوع ندیده است. غرب همچنان تکرار می‌کند که خواهان شکست راهبردی روسیه در نبرد است و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به حکم قانون اوکراین از مذاکره خودداری می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که توافق برای ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه اتمی زاپوریژیا بسیار نزدیک بود اما کی‌یف مانع از آن شد. لاوروف خاطرنشان کرد که در جریان سفر اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به کی‌یف، وی به دلایلی موضوع تمدید «توافق غلات» را به غیرنظامی‌سازی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا مرتبط دانست.

لاوروف گفت: «هیچ کس، به جز خود اوکراین، هرگز درباره خلع سلاح صحبت نکرده است. ما آماده حمایت از آن بودیم، اما کی‌یف آن را مسدود کرد و پیش شرط هایی را در مورد اسیران جنگی و خلع سلاح نیروگاه هسته ای زاپوریژیا ارائه کرد. ما فعالانه با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کردیم. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی چندین ماه است که توافق را ترویج می کندتا نیروگاه اتمی زاپوریژیا را منطقه امن اعلام کنیم.

وزیر خارجه روسیه افزود: ما بر همه توافقات منعقد شده در چارچوب «اوپک +» تاکید می‌کنیم و به آن پایبند هستیم. ما چندین بار در مورد بسته ارائه شده توسط دبیرکل اظهار نظر کرده‌ایم که شامل دو بخش جدایی‌ناپذیراست؛ بخش اول صادرات غلات اوکراینی از دریای سیاه  و بخش دوم لزوم رفع همه موانع بر سر راه صادرات غلات و کودهای روسیه است. ما بخش اول را اجرا می‌کنیم و به  تمام مفاد آن پایبند هستیم. بخش دوم هرگز اجرا نمی‌شود.  همکاران ما در غرب اعلام می‌کنند که هیچ تحریمی علیه غلات و کود روسیه وجود ندارد، اما تحریم‌های غرب مانع از رسیدن آن به بنادر می‌شود. تحریم‌ها همچنین مانع از ورود کشتی‌های خارجی به بنادر روسیه برای تهیه غلات و کود می‌شود.  علاوه بر این، روسیه از سیستم سوئیفت منع شده است. سازمان ملل پیشنهاد داد که این توافق به طور کامل و نه جزئی اجرا شود. ما این موضوع را به اطلاع دبیر کل سازمان ملل متحد رسانده‌ایم.

وی افزود: با توجه به این که بسته مربوط به غلات فقط تا نیمه اجرا شده است، موضوع تمدید آن مشکل است. اگر ما در مورد توافق صحبت می کنیم، این یک بسته توافق است، شما فقط می توانید آنچه را که در حال حاضر در حال انجام است تمدید کنید. و اگر بسته به نصف اجرا شود، موضوع تمدید بسیار پیچیده می شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد که موضوع غیرنظامی سازی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا هیچ ارتباطی با تمدید قرارداد غلات ندارد.

لاوروف دبیرکل سازمان ملل را به عدم اتخاذ موضع بی طرف در وضعیت اطراف اوکراین متهم کرد و گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد و کارکنانش از اظهار نظر درباره شواهد قاطع حمله تروریستی به مواضع روسیه طفره می روند. نماینده سازمان ملل نتوانست موضع متعادلی را نسبت به هر دو طرف اتخاذ کند. بسیار متاسفم که بدیهی است دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته‌های یک‌جانبه اوکراین را امضا کرده است، او به‌عنوان یک مقام بین‌المللی، شخص اصلی اداری در سازمان ملل متحد، باید موضعی بی‌طرفانه اتخاذ کند، او دوباره نتوانست این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل  و دستیارانش از پاسخگویی به مسائل مربوط به انفجار خطوط لوله«نورد استریم» امتناع می‌کنند، ما از شورای امنیت درخواست کرده‌ایم که تحقیقات بی‌طرفانه‌ای را درباره این حادثه آغاز کند. وضعیت مفتضح کنونی  و واکنش ننگین رسانه‌های غربی خالی از توجه نخواهد بود. هر عضو صادق در جامعه بین‌المللی باید بر لزوم انجام تحقیقات بی‌طرفانه و شفاف تاکید کند و کسانی که این عملیات تروریستی را انجام داده‌اند، مسئولیت آن را به عهده بگیرند.

فلسطین

وزیر امور خارجه عربستان همچنین از موضع روسیه در قبال مسئله فلسطین و حمایت مستمر این کشور از قطعنامه‌های مشروع بین المللی و طرح صلح عربی قدردانی کرد.

بن فرحان همچنین درباره مساله فلسطین گفت: مایلم از موضع روسیه در قبال فلسطین و حمایت مستمر آن از طرح صلح عربی و قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی قدردانی کنم.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی تاکید کرد: وضعیت فلسطین بسیار نگران کننده است و ما شاهد تشدید تنش مداوم از سوی اسرائیل هستیم که ما را ملزم به جستجوی راهی برای بازگرداندن مسیر گفتگو برای دستیابی به صلح می کند.

یمن

بن فرحان تاکید کرد که اولویت کشورش در یمن آتش بس و آغاز گفتگوی یمنی-یمنی است که راه را برای ثبات و شکوفایی این کشور هموار می کند.

وی افزود: ما دائماً در حال کار بر روی حل و فصل پرونده یمن هستیم، از آتش بس تا برگزاری مذاکرات یمن.

فیصل بن فرحان اظهار داشت: توقف دائمی جنگ و آغاز گفت‌وگو امنیت و ثبات یمن را تضمین می‌کند.

نفت

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد: ما بر آمادگی متقابل خود برای ادامه اقدامات هماهنگ در چارچوب اوپک پلاس تاکید کردیم. همه کشورهای شرکت کننده در این فرمول به تعهدات خود عمل می کنند تا تعادل و ثبات مناسب در بازار جهانی انرژی را تضمین کنند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد که در چارچوب این مذاکرات، طرف‌های روسی و سعودی درباره «برداشتن گام‌های اضافی برای افزایش حجم مبادلات تجاری در آینده» به توافق رسیدند.

به گفته وی، نشست کمیته بین دولتی همکاری های تجاری، اقتصادی، علمی و فنی امسال در مسکو برگزار شد به طور خاص با این هدف خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روزی تازه در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید